Akademi Blog

Aydın'ın Gözde Kız Öğrenci Yurdu

Düzenli Egzersizin Avantajları

Hareketli bir hayat biçimi aynı zamanda sağlıklı bir yaşam biçimidir.

Düzenli Egzersizin Avantajları

Zararlı alışkanlıklardan uzak durulduğu gibi hareketli bir yaşam biçimini benimsemek uzun ve sağlıklı bir hayatın anahtarıdır. Her gün yapılan bir miktar egzersiz ise hareketli yaşam biçiminin aksiyona dökülmüş halidir. Egzersizin adı her ne olur ise olsun rutin olarak yapılmalıdır.

Sahilde hafif ya da orta tempolu bir yürüyüş, kültür fizik hareketleri ya da yoga da egzersiz tanımına girmektedir. Egzersizlerin ağır ve hızlı tempoda olması gerekmemektedir. Sakin ve huzurlu bir ortamda belli bir rutin içerisinde yapılan hemen hemen tüm aktiviteler genel kültür içerisinde, düzenli egzersiz tanımının içerisine girmektedir.

Düzenli Egzersizin Avantajları Nedir?


Belli bir rutinde yapılan egzersizler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi daha dirençli olmasını da sağlamaktadır. Her gün olmasa bile her hafta aynı gün ve saatte yapılan aynı tempodaki egzersizler metobolizmayı hızlandırmakta ve yağ yakımını arttırırken, kas gelişimini hızlandırmaktadır. Daha az yağ ve daha çok kas dokusu olan bir vücut ise daha güçlü olacaktır.
Bağışıklık sistemi güçlü bir vücut ise hastalıklara karşı daha dirençli olacaktır. Fit bir vücudun kolay kolay yorulmayacağı gibi kolay kolay hastalanmayacağı da açıktır. Özellikle kış aylarında sık sık karşılaşılan salgın hastalıklar; nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar yatağa düşmeden geçiştirilebilecektir. Fakat düzenli egzersizin avantajları sadece bunlar ile sınırlı değildir.

Düzenli Egzersizin Vücuda En Önemli Katkısı Nedir?

Düzenli Egzersizin Avantajları Nedir? Kazanılan düzenli alışkanlıklar vücut saatinin düzgün ve sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Bu durum ise vücudun dışarıdan gelen olumsuz etkilere karşı her zaman hazırlıklı ve donanımlı olmasını mümkün kılmaktadır. Bu döngü içerisinde düzgün çalışan metobolizma sayesinde yoğun stres ve baskı altında dahi kişi kendini rahat ve huzurlu hissetmektedir.
Rahat ve huzurlu bir yaşam ise insan hayatında ayrıntıdan daha fazlasını temsil etmektedir. Günümüzün vebası kabul edilen kanser ve benzeri yüksek riskli hastalıklara yakalanmanın en önemli sebepleri arasında psikolojik olarak duyulan rahatsızlıklar gösterilmektedir. Başarılı bir psikoloji ve düzgün çalışan bir metobolizma bu tip rahatsızlıklara erken davetiye çıkarmamaktadır.
 

Düzenli Egzersiz Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?


Günlük rutin içerisinde egzersiz için ayrılacak 10 ile 15 dakikanın bile sayılamayacak kadar çok faydası bulunmaktadır. Bir kez bu alışkanlık edinildiğinde vaz geçmesi de zor olmaktadır. Vücut bu alışkanlığın her gün aynı saatte aynı rutinde tekrar edilmesini talep edecektir. Hatta öyle ki çoğu zaman temponun artmasını dahi isteyecektir.

Her gün gidilen yerler var ise araç yerine yaya olarak, yürüyerek gitmek bile vücut için düzenli yapılan bir egzersiz alışkanlığı haline gelecektir. Üstelik bunun için ekstra zaman ayırmaya bile gerek yoktur. Belli bir tempoda yapılan yürüyüş hem zihni canlandıracağı gibi hem de kan dolaşımını hızlandırarak vücudun yaşlanmasını önleyecektir. Riskli pek çok hastalığın önüne geçecek bu alışkanlık bile daha sağlıklı bir yaşam için yeterli olacaktır.
 
Sepetim

Sepetim

Resim Ürün Adı Adet Birim Fiyatı