Akademi Blog

Aydın'ın Gözde Kız Öğrenci Yurdu

Eğitimin insan hayatındaki yeri

Eğitimin İnsan Hayatındaki Yeri

 

            İnsanlar dünyaya geldiği ilk andan itibaren öğrenmeye ve öğrendiklerini uygulamaya başlarlar. Konuşmayı, yürümeyi, yemek yemeyi, tuvalet alışkanlığını zamanla anne ve babamız tarafından eğitilerek öğreniriz. Yaşımız ilerledikçe ailemizden kazanacağımız değerler vardır. Saygı, sevgi, güven, sadakat, insanlarla paylaşım, iyilik, adalet gibi değerleri de eğitim sayesinde öğreniriz. Bu değerler hiç bir insanda durduk yere oluşmaz. Eğitilmeyen bir insan bu değerlere sahip olamaz. Bu bağlamda bakıldığında eğitimin aslında çocukken hayatımıza girdiğini ve ne kadar mühim olduğunu anlamış oluyoruz. 

Okulda Aldığımız Eğitimin Önemi

            Eğitim sürecimiz okulda devam eder. Öğretmenlerimiz bizlere senelerce ders verirler. Fakat asıl eğitim bu değildir. Asıl eğitim öğretmenlerimizden kazandıklarımızdır. Öğretmenlerimiz bizlere toplumda nasıl davranmamız gerektiğini, nasıl yaşamamız gerektiğini öğretir. İnsanlar içinde konuşmayı, oturup kalkmayı ve daha birçok şeyi öğretir. Ahlaki değerleri, saygın bir insan olmayı, insan sevgisini kazandırır. Eğitim sayesinde toplumda yaşamayı, görgü kurallarını öğrenir,  neyin doğru neyin yanlış olduğunu biliriz. 

Eğitimsiz Bir İnsan Kökleri Zayıf Ağaç Gibidir

            Eğitim almayan insanlarda birçok değerin eksik olduğunu, hatta bu insanların bazı duygularının gelişmediğini net olarak görebiliriz. Suç oranlarına bakıldığında da çoğunluğun eğitimsiz insanlar tarafından işlendiğini görürüz. Bu eğitim almayan her insanın suç işleyebileceği anlamına gelmez fakat eğitim birçok yanlış olgunun ve zararlı davranışların önüne geçer. Eğitim seviyesi düşük toplumlarda suç oranı yüksektir. Cehalet her kötülüğü beraberinde getirir çünkü eğitimsiz insan yanlış yaptığının farkında bile olmaz. Bunun yanı sıra eğitim seviyesi yükseldikçe toplumun gelişmişlik düzeyi de yükselir. Üreten, düşünen, sorgulayan bir toplum eğitimli insanların bulunduğu bir toplumdur. 

            Kökleri sağlam bir ağaç nasıl ki kolay kolay  yıkılmaz ise, eğitim alan bir insan da karşısına çıkabilecek sorunlarda ayakta durmayı başarır. Çünkü eğitim insanın kendine olan güvenini artırır. Kendi ayakları üzerinde durabilen insanlar, güçlü ve başarılı insanlardır. İnsan her yaşta öğrenmeli ve üretmelidir. Eğitimli insanlar diğer insanlarla iletişiminde de gayet başarılı olurlar. Aile hayatında, iş hayatında, sosyal çevresinde saygın insanlar olarak yaşarlar. Evlendiklerinde çocuklarını da eğitimli ve saygın insanlar olarak yetiştirirler. İnsan hayatında eğitim bu nedenle çok önemlidir. 

            Bizlere düşen toplumumuzu geliştirmektir. Bu nedenle hiçbir insan için geç kaldığımızı düşünmemeliyiz. Kaç yaşında olursa olsun geç kalınmış sayılmaz. Eğitim görmek isteyen, kendini geliştirmek isteyen her insana elimizi uzatmalıyız ki toplumumuz gelişsin. İnsanlara öğrenmenin, gelişmenin güzel bir şey olduğunu anlatabilmeliyiz. Sınırların insanın düşünüp hayal ettiği ölçüde çizildiğini ve hiçbir sınırın aşılamaz olmadığını tüm toplumumuza kabul ettirmeliyiz. 

Yarın velilerimizin çocukluk çağından beri vermiş olduğu eğitimleri üniversite çağlarından aydın kız öğrenci yurtları ile başarıyla taşlandırmasını umuyoruz.
 

Sepetim

Sepetim

Resim Ürün Adı Adet Birim Fiyatı